Miar slogan cmyk 3
Logo rgb3
Kultur, idræt
og fritid
Solrød Kommune har et rigt forenings-, kultur- og fritidsliv. Det er en vigtig del af vores demokratiske lokale fællesskab og en afgørende faktor for borgernes trivsel, sundhed og engagement.

I Venstre ønsker vi at støtte og udvikle det, der virker – og samtidig skabe plads til nye initiativer og idéer. Vi tror på, at de bedste løsninger opstår i fællesskab med borgere, ildsjæle og lokale aktører.

Foreningsliv og folkeoplysning – frihed og fællesskab.
KULTUR, IDRÆT
OG FRITID

bedste idræt borgernes hus kultur

for

Foreningsliv – det kulturelle liv

Foreningslivet i Solrød bygger på engagement, frihed og fællesskab. Det skal vi styrke – ikke styre. Vi ønsker, at give foreningerne mere frihed og fleksibilitet samt placere beslutningerne tættere på dem, der gør arbejdet.

Folkeoplysningsudvalget er det politisk udvalg i kommunen, der er bindeled mellem foreninger, administration og byrådet. Udvalget behandler sager om tilskud, lokaler, godkendelse af foreninger og andre forhold.

Venstres forslag:

  • Etablering af § 17 stk. 4-udvalg eller styrkelse af folkeoplysningsudvalget.
  • Flytte flere beslutninger og puljer fra politisk niveau til folkeoplysningsudvalget.
  • Analyse af mulighed for en omlægning af driftstilskud til projekt- og partnerskabsstøtte.

Kultur – mangfoldighed og lokal forankring

Kultur skal være fri, mangfoldig og drevet af lyst og nysgerrighed.

Vi ønsker at støtte kultur dér, hvor borgerne engagerer sig – både i traditionelle former og i nye udtryk som e-sport, gaming, rap og madfællesskaber.

De små, lokale kulturaktører spiller en særlig rolle – fx Solrød Bio – den slags initiativer skal støttes og udbredes, også i Havdrup og omegn.

Venstres forslag:

  • Fokus på borgernes efterspørgsel – ikke politisk styring af kulturindhold.
  • Styrkelse af digitale og decentrale kulturtilbud i hele kommunen.
  • Anerkendelse og støtte til nye kulturformer og målgrupper – især unge og digitale fællesskaber.

Idræt og sundhed – fællesskab og forebyggelse

Solrød er en stolt idrætskommune med stærke frivillige kræfter.

En udvikling af tilbud, faciliteter, kapacitet og muligheder vil ikke blot styrke medlemstal og fællesskab, men også forbedre sundheden og forebygge mistrivsel.

Det er en gevinst – både menneskeligt og økonomisk. Venstre ønsker at videreudvikle idrætsfaciliteter i samarbejde med foreningerne.

Når foreningerne selv bidrager med midler og kræfter, skaber det både ejerskab og energi.

Venstres forslag:

  • Udvidelse og opgradering af idrætsfaciliteter i samarbejde med foreningerne.
  • Fokus på sundhed, trivsel og fællesskab – særligt for børn, unge og ældre.
  • Langsigtet strategi for idrætslivet, som en del af byudviklingen.

Multifunktionelle faciliteter – med plads til alle

Vi ønsker at samle flere formål i ét. Derfor ser vi en mulighed i at kombinere et muligt sundhedshus med kulturelle og fritidsmæssige funktioner, i et multihus – særligt i Havdrup.

Kultur- og fritidsmidler skal bruges, hvor de skaber værdi for borgerne og understøtter innovation, engagement og lokalt ejerskab.

Venstres forslag:

  • Undersøge muligheden for et multifunktionelt hus i Havdrup med både sundhed og kultur.
  • Fokus på fleksible løsninger, der skaber liv og værdi i flere dele af kommunen.
  • Styrke civilsamfundet og understøtte lokale initiativer på borgernes præmisser.

STEM VENSTRE – OG SÆT DIT KRYDS PERSONLIGT