partnerskab
indgået

Værdifuld partnerskabsaftale indgået med Solrød Gymnasium

Solrød Gymnasium er en vigtig institution for Solrød Kommune, og derfor er det vigtigt for os med et tæt samarbejde med gymnasiet.

Det er også helt bevist, at vi kalder det for en partnerskabsaftale – netop for at signalere, at vi ønsker at øge samarbejdet.

Partnerskabsaftalen indeholder overordnede emner om overgang fra Folkeskolen, SSP (Skole, Socialforvaltning og Politi), arbejdet med vores Dannelsesstrategi, Børne & Unge Rådgivningen psykologer samt en række aftaler om lokaledeling og idrætsanlæg.

Vi er begejstrede for aftalen, som i bund og grund handler om, at vi sammen skaber nogle gode rammer og muligheder for vores børn og unge. Og er jo det allervigtigste! siger Kim Sunesen, formand for Familie- og uddannelsesudvalget.  

Venlig hilsen
Kim Sunesen

Byrådsmedlem  
Formand for Familie- og Uddannelsesudvalget 
Venstre i Solrød

Tilmeld dig vores nyhedsbrev